Четвер
28.03.2024
17:28
Форма входу
Категорії розділу
Перший випуск [6]
Другий випуск [3]
Пошук
Наше опитування
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Вадим МАНЮК: Вікно в Дику Природу Ріднокраю...

Каталог статей

Головна » Статті » ПРИРОДНА СПАДЩИНА СІЧЕСЛАВЩИНИ (серійне видання) » Перший випуск

ДОЛИНИ ДОМОТКАНІ Й САМОТКАНІ
Дніпро-Славута – стрижень української природи, нашої духовності, нашого економічного і політичного буття, головне водне русло України. Тому чи не найголовнішим завданням в охороні природи повинно бути прагнення якомога ліпше зберегти природне оточення Дніпрових берегів? Одним з важливих природних осередків на правому березі Дніпра є басейни двох маленьких річечок, які, за влучним висловом місцевого краєзнавця М. Тесленка, “як дві сестри-близнючки”, несуть свої води, притулившись долинами, до батька Дніпра. У них – і долини подібні, і русла, і доля, і навіть назви –  варіації одного українського слова – Самоткань і Домоткань. Хоч невеличкі ці річечки, та по-своєму чарівні і привабливі. Залишаючись відносно віддаленими від промислових центрів, їх долини є унікальними осередками байрачно-степових природних комплексів з багатою флорою (а слід зазначити, що в області тільки на Верхньодніпровщині поширені багатотравно-типчаково-ковилові степи, які відрізняються найбільшим різноманіттям видів рослин). Рельєф обох долин нагадує розгалужену нервову систему з численними балками, які інколи сходяться настільки близько схилами і верхівками, що здається от-от зіллються між собою. Глибокі яри є притулком для збереження, відновлення і розселення раритетних у степовій зоні представників папоротевої флори. Досить звичайними тут є щитники шартрський та чоловічий, дещо рідкісніший – пухирник ламкий.

Ще й сьогодні по балках Самоткані й Домоткані можна побачити неозорі хвилі ковили, степового льону, білих та блакитних шавлій, що називають по-народному бабками і дідиками. Займаючи центральну частину Олександрійсько-Верхньодніпровського геоботанічного району смуги різнотравно-типчаково-ковилових степів, Домотканська й Самотканська долини найповніше віддзеркалюють його флористичні особливості.

Найбільшу природну цінність мають природні балкові ліси – байраки. Найкращі байраки Присамоткання приурочені до балок Воєводівської, Самсонової і Калинової. Були байраки у верхів’ях Самоткані, але вони попали під ковші Вільногірських екскаваторів. Більше байраків і за площею, і за кількістю на Домоткані. Один із них потрапив до офіційного природно-заповідного фонду області – це урочище “Паськове”. Цей природний об’єкт, як один з небагатьох вцілілих на Подніпровї байраків, наводиться у переліку памяток природи М.П. Акімова (1930 р.). Сучасне “Паськове” дійсно можна віднести до одного з найбільших природних байраків Придніпров’я з типовою структурою деревостану і класичною для байраків біоцеоценотичною будовою.             

У мальовничих хуторах, вільно розкиданих по схилах річкових долин, до сьогодні зберігаються самобутні культурні традиції, народні ремесла, а головне – дбайливе і раціональне ставлення до природних багатств краю.

У межах Самоткань-Домотканського природного комплексу існувало колись літописне місто Римове, від якого залишилося чимало сучасних топонімів – Римова балка, Римський ліс, Римський ставок... Чарівна природа Верхньодніпровщини, чарівні й люди, що тут живуть. Їм щодня щемить серце від того, як знищують рідну природу недалекоглядні і байдужі їх земляки. Та саме завдяки щоденній боротьбі таких патріотів (з них хотілося б відзначити такі прізвища, як В. Сідак, В. Колісник, А. Сиротюк, В. Кріпак та багато інших) зберігаються й донині природні перлини Верхньодніпровщини. Глибокий уклін їм за їх самовідданість... А дві річки-близнючки хай й надалі, і повіки тчуть свій зелений квітчастий рушник по святій землі Січеславській, “самі тчуть”.

Категорія: Перший випуск | Додав: Dikun (06.10.2009) | Автор: Манюк Вадим
Переглядів: 1464 | Рейтинг: 4.3/3 |
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Locations of visitors to this page Атлас Флори України